Prinsessa nimeltä Lumikki on oppinut vanhemmiltaan, että antamalla toisille saa jotain myös itselleen. Lumikin äidin kuoltua asiat muuttuvat, kun ilkeä kuningatar astuu kuvioihin ja vie itselleen kaiken mahdollisen, sekä saa ihmiset unohtamaan hyvyyden ja toiveikkuuden.
Jos pidän uudessa Lumikissa jostain, niin siitä, että Lumikin taustoja avataan enemmän ja hän on muutenkin paljon toiminnallisempi kuin animaatiossa. Myös prinssin taustoja avataan enemmän. Tai oikeastaan hän ei ole prinssi vaan ryöväri nimeltä Jonathan. Kuningatar on saanut tässä elokuvassa isomman roolin, mutta kuten animaatiossa, niin myös live actionissakaan ei kerrota mitään hänen taustoistaan. Miksi hän haluaa olla kaunein? Lumikin, Jonathanin ja kuningattaren lisäksi elokuvan keskeisimpiin hahmoihin kuuluvat Jonathanin rosvojoukko, metsästäjä, sekä tietenkin myös seitsemän kääpiötä.
Mitä elokuvan lauluihin tulee niin pidin niistä kyllä ja lisäksi ne sopivat elokuvan tarinaan. Live actionissa kuullaan vain muutama animaatiossa kuulluista lauluista (tosin yksi laulu ollaan esitetty vähän eri tavalla), mutta suurin osa lauluista ovat täysin uusia. En osaa vielä sanoa, että tulevatko ne pääsemään suosikkeihini Disney-lauluista, mutta enpä ainakaan pettynyt niihin.
Kuten monessa muussakin Disneyn live action elokuvassa, niin tässäkin selitettiin asioita, mitä animaatiossa ei selitetty. Näihin asioihin kuuluvat mm. Vilkkaan mykkyys ja Lumikin vanhempien kohtalo. Kaikkia asioita ei kuitenkaan selitetty. Yhtenä esimerkkinä tästä on kääpiöiden epäsopu. Mistä se alkoi? Myös muiden kuin kääpiöiden välillä on jonkinlaista epäsopua, sekä luottamusvaikeuksia, mistä saa lähes kokonaan syyttää itse kuningatarta.
Lumikki on paljon parempi elokuva kuin voisi olettaa. Jotkut kohdat ollaan tehty eri tavalla kuin animaatiossa ja päähenkilön taustoja avataan enemmän. Kokonaisuutena tarina toimii mainiosti eivätkä yksityiskohdat pistä liikaa silmään. Jokaisen pitää nähdä tämä elokuva edes yhden kerran. Kävin katsomassa tämän englanniksi, mutta aion katsoa vielä suomenkielisen version. Kerron arvioni dubbauksesta sitten kun Lumikki on arvosteltavana Klassikko ja live action -sarjassa. En tiedä vielä milloin se postaus ilmestyy, mutta odotan ainakin siihen asti, että Lumikki ollaan lisätty Disney+:aan. Sen tapahduttua käyn myös päivittämässä Lumikin esittelytekstiä.
Kertokaa kommenteissa mitä ajattelette elokuvasta Lumikki. Käykää myös lukemassa arvostelu elokuvasta Lumikki ja seitsemän kääpiötä.
Kuten edellisessä postauksessa mainitsinkin, niin olen alkanut suunnittelemaan Disneymokat-sarjan seuraavaa osaa. Se postaus olisi tulossa seuraavaksi. Sen jälkeen julkaisen uuden tietopostauksen.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti