keskiviikko 15. tammikuuta 2025

Hahmoesittely: Leena Kultanen


Leena (vuoden 1969 dubbauksessa Eeva) Kultanen (englanniksi Wendy Darling) esiintyy elokuvassa Peter Pan, sen jatko-osassa Peter Pan ja paluu Mikämikämaahan, Jake ja Mikämikämaan merirosvot -sarjassa, ensimmäisessä Helinä-keiju -elokuvassa, live action -elokuvassa Peter Pan ja Leena, sekä lyhytelokuvassa Olipa kerran elokuvastudio. Leena on Kultasen perheen esikoinen, ja hänellä on kaksi veljeä, joiden nimet ovat Jukka ja Mikko. Leena on kertonut veljilleen tarinoita Mikämikämaassa asuvasta Peter Panista.

Ensimmäisen Peter Pan -elokuvan alussa Kultasen perheen vanhemmat Reijo ja Marja ovat lähdössä yöksi pois kotoa, ja lapset jäisivät perheen Nana-koiran vastuulle. Reijo ilmoittaa kyseisen yön olevan viimeinen, jonka Leena viettää lastenhuoneessa. Myöhemmin vanhempien lähdettyä Peter Pan ja Helinä-keiju saapuvat lastenhuoneeseen etsimään Peterin varjoa, jonka Leena oli laittanut talteen lipaston laatikkoon. Leena herää Peter Panin varjon etsimisestä syntyneeseen meteliin ja ompelee varjon takaisin kiinni Peteriin. Myös Jukka ja Mikko heräävät, ja pian Kultasen lapset saavatkin yllensä keijupölyä, joka yhdessä iloisten ajatusten kanssa auttaa heitä lentämään. Peter Pan, Helinä-keiju ja Kultasen lapset lentävät Mikämikämaahan, jonka osoite on toinen tähti oikealla. Leena ei kuitenkaan saa Mikämikämaassa parasta mahdollista vastaanottoa, sillä kaikki Mikämikämaan tytöt Helinä-keijusta merenneitoihin ovat Leenalle mustasukkaisia Peter Panista. Leena ryhtyy äidiksi kadonneille pojille, joille hän alkaa kertoa satuja. Myöhemmin Kapteeni Koukku kidnappaa Kultaset ja kadonneet pojat, mutta Peter ja Helinä pelastavat heidät. Peter Pan kaappaa Koukun laivan, jonka Helinä-keiju täyttää keijupölyllä. Lentävän laivan avulla Kultasen lapset viedään takaisin kotiinsa Lontooseen. Vanhempien palattua takaisin Leena kertoo heille seikkailuistaan Mikämikämaassa, sekä sen, että on valmis kasvamaan aikuiseksi. 

Jatko-osassa Peter Pan ja paluu Mikämikämaahan Leena on kasvanut aikuiseksi ja saanut kaksi lasta, Jaanan ja Janin. Lasten isä joutui lähtemään sotaan, joten Leena huolehtii lapsistaan yksin ja kertoo heille tarinoita Peter Panista, sekä omista seikkailuistaan Mikämikämaassa. Jani kuuntelee tarinoita innoissaan, mutta Jaana on menettänyt uskonsa satuihin. Kerran tämä johti pahaan riitaan. Elokuvan lopussa Peter Pan saapuu Lontooseen ja tapaa Leenan uudestaan vuosien jälkeen. 

Elokuvassa Helinä-keiju nähdään, kun Helinä palauttaa Leenan soittorasian takaisin. Leena nähdään tässä elokuvassa nuorempana kuin ensimmäisessä Peter Panissa. 

Peter Pan ja Leena -elokuvassa Leena on lähdössä sisäoppilaitokseen. Leena saa äidiltään muistutuksen siitä, että pakkaamista ei kannata jättää viime hetkelle. Peter Panin ja Helinä-keijun saavuttua Kultasen perheen kotiin Leena, sekä hänen veljensä Jukka ja Mikko lentävät Mikämikämaahan.

Lyhytelokuva Olipa kerran elokuvastudio juhlistaa Disney-yhtiön 100-vuotispäivää, jonka kunniaksi Disney-hahmot päättävät ottaa ryhmäkuvan studion pihalla. Minni Hiiri pyytää Peter Pania hakemaan hahmoja yläkerrasta, ja Peter lentää sinne yhdessä Leenan, Jukan ja Mikon kanssa.

En ole nähnyt Peter Pan elokuvia kovin montaa kertaa, joten minun on vaikeaa sanoa täysin varmaa mielipidettäni Leenasta. Sanoisinkin, että hän on melkein kiva. Parhaan esiintymisen valitseminen on vielä vaikeampaa, mutta ensimmäisenä minulle tulee mielee kohtaus, jossa Leena lentää veljiensä kanssa Mikämikämaahan, joten vastaan sen.

Englanninkielinen ääninäyttelijä: Kathryn Beaumont (1953-2005)    Harriet Owen (Paluu Mikämikämaahan, lapsena)    Kath Soucie (Paluu Mikämikämaahan, aikuisena)   Kath Cressida (lyhyesti)    Hynden Walch (2005-nykyään)    America Young (Helinä-keiju)    Maia Mitchell (Jake ja Mikämikämaan merirosvot)
Suomenkielinen ääninäyttelijä: Ritva Lehtelä (Peter Pan, vuoden 1969 dubbaus)    Hanna Salakari (Peter Pan, vuoden 1992 dubbaus)    Emmi Pakkanen (Paluu Mikämikämaahan, lapsena)    Susanna Mikkonen (Paluu Mikämikämaahan, aikuisena)    Seera Alexander (Jake ja Mikämikämaan merirosvot)   Linn Sievers (Peter Pan ja Leena)
Näyttelijä: Ever Anderson

Ei kommentteja: